Gdańsk 07-08 i 14-15 sierpnia, podczas Jarmarku św. Dominika

Podziel się

Wystawa IMPRESJONIŚCI i POSTIMPRESJONIŚCI w 3D w Gdańsku jest wydarzeniem towarzyszącym podczas JARMARKU św. DOMINIKA. Motywem przewodnim tegorocznego Jarmarku są kolory życia – obrazują one wielobarwność tego wydarzenia – a wspaniałe malarstwo impresjonistów pokazane w 3D doskonale się w nie wpisuje.

Polska Filharmonia Bałtycka im. F. Chopina w Gdańsku, ul. Ołowianki 1

Termin: 07-08 i 14-15 sierpnia 2021


Godziny zwiedzania:

Sobota 07.08.2021 godz. 10.00–17.00
Niedziela 08.08.2021 godz. 10.00–17.00

Sobota 14.08.2021 godz. 10.00–17.00
Niedziela 15.08.2021 godz. 10.00–17.00

 

Już w dwa weekendy sierpnia w Gdańsku, pojawi się niesamowita wystawa „IMPRESJONIŚCI i POSTIMPRESJONIŚCI w 3D”.
Wszyscy miłośnicy sztuki będą mieli okazję zobaczyć dobrze znane wszystkim dzieła w wyjątkowej, trójwymiarowej odsłonie.

7-8 oraz 14-15 sierpnia, bądź uczestnikiem jedynej takiej Wystawy w Europie, gdzie ponad 60 mistrzowskich dzieł malarzy impresjonizmu i postimpresjonizmu takich jak: Monet, Manet, Morisot, Degas, Cezanne, Renoir, Sisley, Whistler, Gauguin, czy Vincent Van Gogh przetworzono do wersji 3D, tym samym umożliwiając kontakt z żywym obrazem. Ta niezwykła ekspozycja pozostawia odbiorcom przestrzeń do dyskusji na temat najpopularniejszych obrazów pionierów w sztuce malarskiej. Wschód Słońca wzrusza bardziej niż zwykle, Gwieździsta noc hipnotyzuje zapierając dech w piersiach, błękit falującej wody pozwala niemal poczuć powiew nadmorskiej bryzy, słońce przebija się przez korony drzew do tego stopnia, że zaczynasz mrużyć oczy, a groźne burzowe chmury rozciągają się nad rozkołysanym morzem. Wszystkie elementy widoczne na obrazach są w nieustannym ruchu powodując, że goście odkryją szczegóły obrazów, na które do tej pory nie zwrócili uwagi.

 

Dołącz do wydarzenia: 

SPRZEDAŻ BILETÓW NA:

JARMARK ŚW. DOMINIKA – w Gdańsku od 1260 roku!

Tu się kupuje, targuje, poszukuje skarbów i znajduje piękne kadry do pamiątkowych fotografii. Wokół słychać różne języki, mieszają się tradycje i obyczaje. Jest gwarnie i barwnie, prawie wszędzie coś się dzieje. Oto słynny na cały świat Jarmark św. Dominika!

Tradycja Jarmarku św. Dominika sięga roku 1260, kiedy to papież Aleksander IV zezwolił gdańskim dominikanom na udzielanie studniowych odpustów w dniu święta ich założyciela. W jednym z najstarszych opisów jarmarku z XVI wieku, nuncjusz papieski Giulio Ruggieri pisał tak: W miesiącu sierpniu odbywa się wielki Jarmark od św. Dominika, na który zbierają się Niemcy, Francuzi, Flamandy, Anglicy, Hiszpanie, Portugalczycy, i wtedy zawija do portu 400 okrętów naładowanych winem francuskim i hiszpańskim, jedwabiem, oliwą, cytrynami, konfiturami i innymi płodami hiszpańskimi, korzeniami portugalskimi, cyną i suknem angielskim. Na Jarmark zewsząd przybywali też cyrkowcy, akrobaci i trupy aktorskie. Pokazywane były rozmaite dziwy, egzotyczne zwierzęta, a nawet podobno… syreny.
Jarmark św. Dominika odbywał się corocznie przez kilka następnych wieków, stając się ważnym świętem dla miasta. Tę tradycję przerwała II wojna światowa. Powrócono do niej w 1972 roku. I to właśnie wtedy symbolem jarmarku stał się kogut.

Siłą jarmarku jest jego niepowtarzalny klimat i stragany pełne najróżniejszych towarów. Pośród nich znaleźć można przedmioty stare, rzadkie i zadziwiające, nie brakuje artystycznego rękodzieła i smakołyków z całego świata. Nie bez znaczenia jest fakt, że Jarmark odbywa się w przepięknej gdańskiej scenerii. Jarmark św. Dominika przyciąga do Gdańska turystów z Polski i zagranicy. Główny motyw ich przyjazdu jest jeden: chęć przeżycia czegoś niezwykłego i niezapomnianego. A Jarmark te oczekiwania doskonale spełnia.

Dowiedz się więcej